Cena zielonych certyfikatów blisko najniższego poziomu w historii

Cena praw majątkowych przysługujących producentom zielonej energii (tzw. zielonych certyfikatów) spadła na Towarowej Giełdzie Energii prawie do 100 zł/MWh.

W ostatnich tygodniach obserwujemy drastyczny spadek ceny zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Podczas ostatniego, wtorkowego notowania cena certyfikatów w notowaniach sesyjnych (indeks OZEX_A) spadła do 106,51 zł/MWh ze 109,49 zł/MWh zanotowanego podczas wcześniejszej sesji z 26 czerwca.

To prawie najniższy poziom cen zielonych certyfikatów w 10-letniej historii polskiego systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej. Rekordowo niską cenę odnotowano na TGE w lutym 2013 r., kiedy wyniosła niewiele ponad 100 zł/MWh. Później odbiła się do poziomu około 180 zł/MWh, jednak w ostatnich tygodniach obserwujemy ponowny, duży spadek ceny zielonych certyfikatów podczas sesyjnych notowań na TGE.

Cena certyfikatów na TGE w zakresie notowań pozasesyjnych mierzona indeksem OZEX_A_TP jest nieco wyższa, a w ostatni wtorek wyniosła 157,15 zł/MWh, spadając od poprzedniego notowania z poziomu 173,73 zł/MWh.

Jednocześnie w notowaniach pozasesyjnych notowane są wyższe obroty, które podczas wtorkowego notowania odpowiadały wolumenowi energii ponad 331,3 GWh, a w notowaniach sesyjnych było to już tylko niewiele ponad 59,3 GWh.

Niska wartość zielonych certyfikatów to zła wiadomość dla polskich producentów zielonej energii, którzy nie zapewnili sobie stałego poziomu ceny certyfikatów w długoletnich kontraktach z zakładami energetycznymi i sprzedają certyfikaty na TGE. Zielone certyfikat stanowią bowiem podstawę ich przychodów obok ceny uzyskiwanej za sprzedaż energii.

Spadek ceny zielonych certyfikatów to powód występującej od kilku lat nadpodaży w stosunku do popytu kształtowanego przez obowiązek sprzedawców energii wynikający z konieczności potwierdzenia zielonymi certyfikatami kilkunastoprocentowego udziału energii odnawialnej w ich miksach energetycznych.

Jednocześnie wartość opłaty zastępczej na ten rok (300,03 zł/MWh) jest już prawie trzykrotnie wyższa niż rynkowa wartość zielonych certyfikatów w notowaniach sesyjnych.

Wartość opłaty zastępczej w poprzednich latach w polskim systemie wsparcia dla OZE była z reguły zbliżona do rynkowej wartości zielonych certyfikatów. W 2013 r. nastąpiło jednak załamanie na rynku certyfikatów w wyniku ich rynkowej nadpodaży, co doprowadziło do dużego spadku ich giełdowej wartości.

Nierozwiązany pozostaje problem nadpodaży zielonych certyfikatów. Mimo, że Ministerstwo Gospodarki wielokrotnie zgłaszało konkretne rozwiązania mające służyć likwidacji nadpodaży, do tej pory nie wdrożono nowych instrumentów. Pewne regulacje mające na celu likwidację nadpodaży wpisano natomiast do ustawy o OZE.

Towarowa Giełda Energii podała na koniec I kwartału br., że w Rejestrze Świadectw Pochodzenia TGE zgromadziła świadectwa odpowiadające produkcji 17 TWh zielonej energii, z czego świadectwa na 5,9 TWh oczekiwały na decyzję URE o umorzeniu, a odliczając świadectwa za produkcję w 2015 r., nadwyżka świadectw za 2014 r. wyniosła na koniec marca br. 9,6 TWh.

Źródło: gramwzielone.pl


serwis serene


kominki


ksub


JPG2017


logo kib


irena